طرح درس تعلیمات مدنی پنجم دبستان:عنوان درس وحدت

روش تدریس : الگوی ایفای نقش

اهداف کلی: 1. اشنايي با وحدت درجامعه اسلامي

اهداف جزيي  1- توصيه قران در مورد وحدت   2- دانش اموزان با كلمه وحدت اشنا شوند

 3- كلمه وحدت را تعريف كنند      4-  كامل كردن داستان ناتمام در مورد وحدت  

واژه های مهم: وحدت در ميان مردم  -   رهبري امام خميني   -   اشنايي با قبله  - 

گام اول: گرم کردن گروه

  معلم پس از ورود به کلاس از دانش آموزان می پرسد : اگر دشمن به كشور ما حمله كند  مردم چه می کردند؟

  پاسخ های هر گروه را روی تخته سیاه می نویسد و مسیر هر پاسخ را به سمت كلمه وحدت هدايت مي كند و به انها توضيح مي دهد كه در قران در مورد وحدت سفارشهاي زيادي شده است سپس داستان يك پيرمرد همراه فرزندانش را به صورت نمايش اجرا مي كنيم .

  گام دوم: انتخاب شرکت کنندگان

 با توجه به خصوصیات و علاقه ی آنها نسبت به ایفای نقش, آموزگار افراد را انتخاب می نماید.كسرا از گروه 1 محسن از گروه 2 عباس از گروه 3 نقش پسران پيرمرد و علي نقش پيرمرد و حسين نقش قصه گو انتخاب مي شوند.

 معلم:بچه ها حالا تا دوستانتان خود را آماده ی نمایش می کنند,شما در مورد سؤالاتی که می پرسم فکر کنید. تا به حال در مراسمات راهپيمايي شركت كرده ايد چه خاطره اي از ان داريد – براي چه شما به همديگر كمك مي كنيد

گام سوم: صحنه سازي

  ایفا گران نقش طرح صحنه را تهیه می کنند و در حین پردازش صحنه سؤالاتی از قبیل محل اجرای نمایش و اینکه بچه ها آیا با نقش خودتان ارتباط برقرار نموده اید آنها را راهنمایی می کنیم.

گام چهارم: آماده کردن مشاهده گران

در این مرحله از دانش آموزان می خواهیم که ضمن تماشای نمایش فکر کنند و خود را به جای یکی از نقش های دانش آموزان ایفا کننده بگذارند که چه کارهایی را می توانیم انجام دهیم.

گام پنجم: نمایش

بازیگران نقش می گیرند و خود را در آن نقش باور می کنند و به یکدیگر از روی واقعیت پاسخ  می دهند. قصه گو شروع به خواندن روی کتاب می نماید و دانش آموزان ایفای نقش در زمان های خود اقدام به ایفای نقش می کنند.

گام ششم: بحث و ارزشیابی

 معلم: بچه ها اگر شما به جای پيرمرد بوديد چكار مي كرديد – در مورد وحدت چه چيزهايي مي گفتيد و سوالاتي درباره درگير كردن دانش اموزان با مساله وحدت در جامعه اسلامي

گام هفتم: نمایش دوباره

 برای درگیر نمودن سایر دانش آموزان و توجه به عواطف روحی آنها نمایش را در کلاس تکرار می نماییم و در صورت وجود خطا در میان دانش آموزان آنها را راهنمایی می کنیم .

گام هشتم: بحث و ارزشیابی

 پس از اتمام نمایش از دانش آموزان می خواهیم که در مورد وحدت و عوامل مشترك در ميان همه ي مسلمانان و رهبري امام خميني صحبت كنند در مورد تفرقه بحث كنند .

گام نهم: تجارب مشترک

بچه های عزیزم آیا تا به حال مطلبي در خصوص وحدت شنيده يا ديده ايد ؟ چه حالتي به شما دست ميزند در جامعه اسلامي چه كارهايي را بايد در جهت وحدت ميان مسلمانان انجام بدهيم و چه كارهايي را بايد انجام ندهيم .


 

نوشته شده توسط ایوب محمدیان در سه شنبه 1 دی1388 ساعت موضوع طرح درس های نمونه | لینک ثابت


طرح کلی یک ساعت درس تربیت بدنی

 

مراحل تدریس

زمان تدریس(دقیقه)

فعالیت

 

 

 

 

آمادگی

 

آمادگی سازمانی(٪8)

 

4

تعویض لباس ،حضوروغیاب

حرکات ایستادن در صف وستون

 

 

آمادگی بدنی

(٪18)

عمومی

(گرم کردن)

 

4

 

حرکات گرم کننده

(انواع راه رفتن ها،دویدن ها،پریدن ها،  لی لی کردن ها، حرکات تقلیدی،تشبیهی وشیرین کاری ها)

 

اختصاصی

 

 

5

 

حرکات بدنی در ارتباط با اهداف درس

(راه رفتن سریع ، دویدن آرام،نرمش های کششی،جهشی،پرتابی،حرکات قدرتی واستقامتی پاهاوبالا تنه ،دوهای ماکویی،حرکات تعادلی)

 

مرحله پیاده کردن هدف یا مرحله اصلی(٪52)

26

موضوع آموزش روز        (بازی های امدادی با وسیله یا بدون وسیله)

 

مرحله بازگشت به                                    

 

 حالت اوّلیه(٪22)

 

 

 

            11

حرکات آرام کننده جهت پایین آوردن ضربان قلب ،دستگاه تنفس وگردش خون 

مثل(راه رفتن،نفس گیری عمیق،حرکات کششی)

تذکراتی در مورد تغذیه ،بهداشت ،ایمنی وتذکراتی درابعاد عاطفی،اجتماعی و.......

شست وشو ونظافت

 


 

نوشته شده توسط ایوب محمدیان در جمعه 27 آذر1388 ساعت موضوع طرح درس های نمونه | لینک ثابت


طرح درس جغرافیا کلاس پنجم دبستان (عنوان درس قاره های جهان)

  موضوع درس : جغرافیا  عنوان درس : قاره های جهان 

  زمان : 45 دقیقه       تعداد دانش آموزان :35       پایه : پنجم        

هدف کلی :  آشنایی با قاره های جهان، تقویت مهارت های زبانی .

انتظارات آموزشی :

1) آشنایی با نام قاره های مختلف جهان. (شناختی)

2) کشیدن یک نقشه ی کلی از قاره ها و اقیانوس های جهان. (مهارتی)

3) آشنایی با نام اقیانوس های مختلف جهان. (شناختی)

4)کنجکاوی نسبت به استفاده از وسایل کمک آموزشی مربوط به درس مثل کره و نقشه. (گرایشی)

5)علاقه مندی نسبت به کشیدن یک نقشه ی کلی از قاره ها و  اقیانوس های جهان. (گرایشی)

اهداف رفتاری :

دانش آموز در پایان درس باید بتواند:

1) نام قاره های جهان را بگوید.(شناختی)

2) نقشه ی قاره های جهان را بکشد. (مهارتی)

3) نام اقیانوس های جهان را بگوید. (شناختی)

4) از کشیدن نقشه ی قاره های جهان لذت برد. (گرایشی)

5) نقشه ی اقیانوس های جهان را بکشد. (مهارتی)

6) تعریف قاره را توضیح دهد. (شناختی)

7) نسبت به شناختن ویژگی های قطب جنوب کنجکاوی نشان دهد. (گرایشی)

8) در مورد بومیان قدیمی آمریکا تحقیق کند. (مهارتی)

9) نام بزرگترین قاره جهان را بگوید. (شناختی)

10) نام بلندترین قله ی جهان را بگوید. (شناختی)

11) یک نقاشی از تصوری که از قطب جنوب و شرایط آن دارد بکشد. (مهارتی)

12) بگوید که کشور ایران در کدام قاره می باشد. (شناختی) 

تکنولوژی آموزشی :        

نقشه ی قاره ها و اقیانوس های جهان- کره ی جغرافیایی- کارت گروه بندی- پرسش نامه ی ارزشیابی ورودی و اسم درس- کارت امتیاز- کارت های تعیین کننده ی مکان گروه ها.

چیدمان کلاس :

سنتی . (بهتر بود به صورت گروه های نیم دایره چیده می شد.ولی امکان آن نبود.)

روش تدریس :

تلفیقی از تجسسی،پرسش و پاسخ ونمایشی (استفاده از کره و نقشه و...)          

حوزه های تدریس

ریاضی- هنر(نقاشی)- بخوانیم- اجتماعی- جغرافی.                                                             

سوالات حوزه های تدریس :

1) آیا می تواند 5 قاره ی جهان را نام ببرد؟ (ریاضی)

2) آیا می تواند بگوید در جهان چند اقیانوس می باشد؟ (ریاضی)

3) آیا می تواند متن درس را روان وبدون اشکال بخواند؟ (بخوانیم)

4) آیا می تواند پس از پایان درس قدرت هماهنگی با گروه را افزایش دهد؟ (اجتماعی)

5) آیا می تواند نوبت را در صحبت کردن رعایت کند؟ (اجتماعی)

6) آیا می تواند از طریق آشنایی با سیستم قاره ها و اقیانوس ها به حکمت و قدرت خداوند پی ببرد؟ (هدیه های آسمان)

7) آیا می تواند از یکی یا چند قاره و آب های اطراف آن نقاشی بکشد؟ (هنر نقاشی)                                                                                              

ارائه ی محتوا

1)معلم سلام واحوال پرسی می کند. دانش آموزان جواب سلام معلم را می دهند.

2) حضور وغیاب را به صورت شماره ای انجام می دهد،وشماره ی غائبین را یادداشت می کند.احوال دانش آموزان غایب دیروز را می پرسد. هر کس به ترتیب شماره ی خود را بلند می گوید.

3)ارزشیابی ورودی:

برای این مرحله جدول رنگارنگی تهیه شده که شامل سؤالاتی از درس قبل می باشد ورمز آن نام درس جدید می باشد.جدول مابین   گروه های قدیمی توزیع می شود.

دانش آموزان سؤال ها را حل می کنند. - هر گروه زودتر حل کرد و به رمز جدول رسید،رمز را که نام درس است و روی یک مقوا نوشته شده است را روی تخته می چسباند.

- معلم در حین کار بالای سرشان می رود و راهنمایی های لازم را انجام می دهد. - نمره ی ارزشیابی بچه ها را وارد می کند.                                    

4)گروه بندی: افراد را با کارت هایی که از قبل آماده شده گروه بندی می کند.

(نام گروه ها بر اساس قاره های جهان است.واسم و مکان گروه ها از قبل با کارت های بزرگی مشخص شده است.)

هر پنج نفردانش آموز در یک گروه قرار می گیرند.

5)ایجاد انگیزه:

با وسایلی که معلم اول کلاس همراه خود می آورد، پیدا کردن رمز جدول که نام درس است، با خواندن نام گروه ها. در این مرحله فرگیران باید جدول را حل کنند و نام گروهشان را بلند و همصدا می خوانند .

6) ارزشیابی تشخیصی:

 1- کره ی آبی نام کدام کره است؟

2- چرا به زمین کره ی آبی می گویند؟

3-کشور ما در کدام قاره قرار دارد؟

دانش آموزان به سوالات جواب می دهند.

7) تدریس محتوا: محتوای درس به شیوه ی تجسسی تدریس می شود. یعنی یک پرسش نامه از درس جدید به  سرگروه ها می دهد و از آنها می خواهد شروع به خواندن متن کنند. و پس از مشورت کردن باهم سؤالات را جواب دهند.

دانش آموزان نیزمتن را می خوانند،گروهی که زودتر به همه ی سوالات پاسخ داد کارت امتیاز دریافت می کند

- سپس هر یک از سؤال ها از یک گروه پرسیده می شوند و توضیحات مکمل توسط معلم با استفاده از نقشه داده می شوند.

- همه ی سؤال ها که تمام شد معلم از آن ها می خواهد که هر گروه یک سؤال غیر  از سؤال های متن و سؤال های پرسش نامه درآورند و از هر گروهی که خواستند آن سؤال را بپرسند. هنگام طرح کردن سؤال ها معلم بالای سر گروه ها می رود و آنها را راهنمایی می کند وبه بحث کردن با اعضای گروه تشویقشان می کند. گروهی که سؤال جدیدی طرح کرد و گروهی که جواب درست به آن داد کارت امتیاز دریافت می کند.

8) ارزشیابی پایانی و جمع آوری مطالب:

1- جهان از چند قاره تشکیل شده است؟ نام ببرید.

2- کدام قاره دیرتر از همه کشف شد؟

3- بزرگ ترین اقیانوس جهان کدام است؟

4-بزرگ ترین قاره ی جهان کدام است؟

5- اقیانوس های جهان را نام ببرید.

گروه ها پاسخ معلم را می دهند. و کارت امتیاز دریافت می کنند.

9) تعیین تکلیف:

1- تمرینات و فعالیت های صفحه ی 64 را در خانه با دقت انجام دهید.

2- برای نقشه ی صفحه ی 64 یک راهنما ترسیم کنید.

فرگیران یادداشت می کنند.

10) حسن ختام :

ستاره ها شمرده می شوند و گروه برنده جایزه دریافت می کنند.

با یک صلوات کلاس تمام می شود.

 


 

نوشته شده توسط ایوب محمدیان در چهارشنبه 25 آذر1388 ساعت موضوع طرح درس های نمونه | لینک ثابت


نمونه طرح درس تاریخ پنجم ابتدایی( تشکیل حکومت اسلامی )

به نام خدا                                          طرح درس روزانه 

نام درس :  تاریخ    موضوع درس :  تشکیل حکومت اسلامی    کلاس :   پنجم    شماره طرح درس :  3    تعداد دانش آموزان :   40 نفر

نام معلم :               تاریخ اجرا :              نام مدرسه :             زمان :   50 دقیقه                                  

 

اهداف کلی

دانش آموزان در پایان درس :

1- با دلیل هجرت پیامبر از مکه با مدینه آشنا شوند

2-  جنگ های پیامبر را نام ببرند .

اهداف جزئی ورفتاری

1- هدف هجرت پیامبر از مکه به مدینه را بازگو کنند .

2- علت تصمیم کافران برای قتل پیامبر را بگویند .

3- مهم ترین کار پیامبر در مدینه را بگویند .

4- مهم ترین جنگ های پیامبر را نام ببرند .

5- چگونگی فتح مکه به دست مسلمانان را بیان کنند .

6- نحوه دعوت زمامداران به اسلام را بیان کنند .

 7- چند نمونه از خصوصیات پیامبر را ذکر کنند .

8- جهت الگو قرار دادن اخلاق پیامبر برای خود تلاش نمایند .

وسایل مورد نیاز

کتاب ، تصاویری از مکه و مدینه وخانه کعبه ، کتاب زندگی پیامبر و . . . 

روش تدریس

سخنرانی ، نمایشی ، پرسش و پاسخ

زمان

قبل از شروع تدریس

سلام واحوال پرسی ، حضور وغیاب ،‌بررسی وضع روحی وجسمی دانش آموزان ، بررسی تکالیف و کار عملی 

 

3 دقیقه

ارزشیابی تشخیصی

1- چرا کافران به مبارزه با پیامبر برخاستند ؟

2- چرا مسلمانان به حبشه هجرت نمودند ؟

3 دقیقه

ارائه درس جدید

فعالیت های معلم

ابتدا یکی از دانش آموزان متن درس را یک بار می خواند

 سپس ازدانش آموزان پرسیده می شود که :

- چرا پیامبر از مکه به مدینه هجرت نمودند؟

- در زمان هجرت پیامبر ، چه کسی در بستر پیامبر خوابید ؟

- مهم ترین کار پیامبر در مدینه چه بود ؟

- چند نمونه از جنگ های پیامبر را نام ببرید

- سردسته مخالفان پیامبر در مکه چه کسی بود ؟

- پس از فتح مکه پیامبر چه کاری انجام داد ؟

- پیامبر پیامبر برای پادشاهان کدام کشورها نامه نوشت ؟

 

- پادشاه ایران در آن زمان چه کسی بود ؟

- خسروپرویز وقتی نامه ی پیامبر را باز کرد ، چه عکس العملی نشان داد ؟

- وقتی پیامبر از این موضوع با خبر شد چه فرمود ؟

 - پیامبر در چند سالگی رحلت فرمودند ؟

- چند نمونه از خصوصیات اخلاقی پیامبر را نام ببرید

 

 فعالیت های نوآموزان   

 

 

- علی : چون کافران تصمیم به قتل پیامبر گرفته بودند

- حسین : حضرت علی (ع)

- محمد : تشکیل حکومت اسلامی

- جواد : بدر ، احد ، خندق

- رضا : ابوسفیان

اکبر : وارد خانه کعبه شد وبت های کافران را از آن جا برداشت

- امین : روم ، مصر ، ایران ، حبشه

- میلاد : خسرو پرویز

- عرفان : چون نامه با نام او آغاز نشده بود خشمگین شد و آن را پاره کرد

- فرهاد : در آینده مسلمانان ، سرزمین ساسانیان را فتح خواهند کرد

- وحید : در سن 63 سالگی

- سالار : مانند مردم عادی زندگی می کرد ، غذا ولباسشان ساده بود

- امیر : هرگز خود را برتر از دیگران نمی دانست ، کودکان را دوست داشت ، شب ها بر روی حصیر می خوابید  

35 دقیقه

جمع بندی مطالب

پس پیامبر در مدینه حکومت اسلامی را تشکیل داد و بعد از آن با سپاهی بزرگ به سمت مکه حرکت کرد و مکه بدون جنگ وخون ریزی فتح شد سپس به کشورهای دیگر ازجمله ایران ، مصر ، روم و حبشه نامه نوشت وآنها را به اسلام دعوت کرد . پیامبر در نهایت در سن 63 سالگی رحلت فرمودند .

4 دقیقه

 ارزشیابی تکمیلی

1- چرا کافران تصمیم به قتل پیامبر گرفتند ؟

2- مکه چگونه به دست مسلمانان فتح شد ؟

3- چند مورد از خصوصیات اخلاقی پیامبر را نام ببرید

4- کدام واقعه مبداً تاریخ مسلمانان شد ؟

3 دقیقه

 

ارزشیابی پایانی

فعالیت در کلاس را تکمیل نمایند

چند پرسش از متن درس طرح نموده وپاسخ آن ها را بنوییسند  

2 دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

نوشته شده توسط ایوب محمدیان در چهارشنبه 25 آذر1388 ساعت موضوع طرح درس های نمونه | لینک ثابت


نمونه طرح درس جغرافیا ( کشورهای همسایه )

موضوع: درس جغرافیا                               عنوان درس: کدام کشورها با کشور ایران همسایه اند؟

پایه ی : پنجم ابتدایی                                                    تعداد دانش آموزان: ......نفر                      زمان تدریس :     دقیقه

اهداف کلی

 

 

1.       آشنایی با کشورهای همسایه ی ایران(دانشی)

2.       تقویت توانایی مهارت نقشه خوانی(مهارت)

3.       افزایش علاقه به یادگیری بیشتر درس(نگرش)

 

 

اهداف رفتاری

دانش آموز در فرایند تدریس باید بتواند:

دانستنی ها و مهارت ها

الف)  با کمک نقشه،نام دو کشور همسایه ی ایران را در حضور معلم به طور شفاهی حداکثر در مدت 30 ثانیه نام ببرد.

ب) همسایگان کشور ایران را با استفاده از مداد رنگی در مدت حداکثر 10 دقیقه رنگ آمیزی می کند.

ج)در مقابل دانش آموزان، از روی نقشه ی نصب شده روی تابلوی کلاس ، در مدت 2 دقیقه همسایگان شرقی ایران را نام می برد.

د)در حضور معلم ، با اعتماد به نفس مناسب، مرز های کشور های همسایگان ایران را مشخص می کند.

نگرش ها

الف) با ذوق و علاقه تا پایان درس فعالیت های خواسته شده را انجام می دهد.

ب) هنگام رنگ آمیزی نقشه، نظم و ترتیب و نظافت در کار ها را رعایت می کند.

مفهوم

 در همسایگی کشور ما مردمان دیگری در کشور های خود زندگی می کنند.

 

وسایل و رسانه های آموزشی

چسب، گیره، تابلو، ابزار های نقاشی(گواش،آبرنگ،مداد شمعی،مداد رنگی و ...) ، چک لیست

پوشه ی کارو نقشه ی گنگ، کتاب درسی،فیلم های آموزشی در ارتباط با موضوع درس در صورت امکان

خلاصه محتوای درس

 الف)تهیه ی نقشه ی گنگ کشور های همسایه ی ایران

 

ب)در اختیار قرار دادن ابزار های مختلف نقاشی برای رنگ آمیزی مرز های کشور های همسایه ی ایران توسط دانش آموزان

روش های تدریس

 

 

واحد کار، بحث و گفتگو،مشاهده ی غیر مستقیم

 

 

 

 

 

 

 

 

فعالیت های مقدماتی

فعالیت های مدیر یادگیری

    فعالیت های دانش آموزان

سلام ، حضور و غیاب، قرائت قرآن ، توجه به وضعیت روحی و روانی فراگیران، توجه به مناسبت های روز، توجه به فضای فیزیکی ،بررسی تکالیف و ارائه ی بازخورد های مناسب

اجرای پیش آزمون و ارزش یابی ورودی که می تواند شامل سوالات زیر باشد:

الف) آیا تا کنون کسی از شما به غیر از ایران ، نام کشور های دیگر را هم شنیده و یا خوانده است؟

ب) چند همسایه ای که در نزدیکی مدرسه ی ما هستند را نام ببرید  ؟

ج) شمال و جنوب کلاس درس ما کجاست؟

 ایجاد انگیزه:

 

می توان با نشان  دادن یک چیز جذاب در دانش آموزان ایجاد انگیزه نمود: مثلا: یک نفشه را به قدری کوچک کنید که با چشم قابل دیدن نباشد. سپس از دانش آموزان بخواهید تا با استفاده از ذره بین موضوع در س امروز را حدس بزنند.

پس از ایجاد انگیزه و بیان موضوع درس ، اهداف درس امروز را به صورت ساده بیان می کند

  

 

 

فراگیران فعالیت های خواسته شده از سوی معلم را پاسخ می دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانش آموزان با شور و اشتیاق فراوان این فعالیت را انجام می دهند.

 

 

 

فعالیت های یاددهی و یادگیری

 

در این مرحله فعالیتی را که برای دانش آموزان در نظر گرفته ایم را برای آنان روشن می کنیم.

پس از نصب نقشه روی تابلوی کلاس و خواندن مطالب نوشتاری موجود در کتاب درسی نقشه ی گنگ را در اختیار دانش آموزان قرار می دهیم و در پایان از بچه ها می خواهیم که فعالیت در کلاس را هم پاسخ دهند.

در همین مرحله،معلم ضمن این که ابزار و وسایل مختلف را در اختیار فراگیران قرار می دهد بر کار و فعالیت آن ها هم نظارت می کند و از دانش آموزان در حین انجام فعالیت ارزش یابی(مشاهده ی رفتار) را هم به عمل می آورد.

 

 

 

 

 

 

 

دانش آموزان هر کدام به صورت

 انفرادی ایده های خود را اجرا

 می نمایند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فعالیت های پایانی

جمع بندی یا جمع آوری تولیدات هنری و برگزاری نمایشگاه

در این مرحله معلم با کمک دانش آموزان نقشه ی گنگ را که رنگ آمیزی کرده اند جمع آوری می کند و یک نمایشگاهی از فعالیت های دانش آموزان در کلاس برگزار می نماید.

توجه: هر دانش آموز موظف است پس از نوشتن شماره ، تاریخ، و نام خود در پشت کاغذ، کار تمام شده ی خود را به نمابش بگذارد در ضمن دانش آموزان را هدایت می کنیم که فعالیت خود را در مدت تعیین شده به اتمام برسانند و راهنمایی های لازم را در زمینه ی تکمیل کار به آنان می دهیم.

ارزشیابی

در این مرحله یک نمونه از کار دانش آموزان را انتخاب می کنیم و از دانش آموز مورد نظر می خواهیم که توضیح مختصری از مراحل فعالیت را برای دیگر دوستانش دهد.

در ادامه ی این فعالیت ،یکی از دانش آموزان را دعوت کنید تا در مورد فعالیت دوستش توضیح دهد و نظر خود را بگوید.

در پایان معلم علاوه بر جمع بندی نظر هر دو نفر ، نظر خود را هم بیان می کند.

 تعیین تکلیف

1)      جزئیات کار امروز را برای خانواده ی خود در منزل با توجه به درس داده شده تعریف کنید.( عمومی)

2)      مریم جان،به نظر شما اگر ما با کشور های همسایه ی خود ارتباط برقرار نمی کردیم  چه اتفاقی ممکن بود بیافتد؟ در مورد آن 5 سطر بنویس و جلسه ی بعد برایم بیاور. (بسطی امتدادی و خلاقیتی)

 


 

نوشته شده توسط ایوب محمدیان در چهارشنبه 25 آذر1388 ساعت موضوع طرح درس های نمونه | لینک ثابت


طرح درس علوم تجربي پنجم ابتدايي : ساختمان مواد

هدفهاي کلي و جزئي درس:
1. دانش آموز مفهوم مولکول را بداند .
2. دانش آموز چگونگي آرايش مولکول ها در حالات مختلف مواد را بداند .
3. دانش آموز وضع مولکول ها ، در سه حالت ماده را بداند .
4. دانش آموز مفهوم اتم را درک کند .
5. دانش آموز بداند چرا خواص مواد با هم فرق مي کند .
6. دانش آموز مفهوم عنصر و ترکيب و مخلوط را درک کند


ادامه مطلب

 

نوشته شده توسط ایوب محمدیان در یکشنبه 10 آبان1388 ساعت موضوع طرح درس های نمونه | لینک ثابت


نمونه طرح درس جغرافیا پنجم ابتدایی ( صنایع ایران )

به نام خدا                                          طرح درس روزانه 

نام درس : جغرافیا       موضوع درس :   صنایع ایران       کلاس :   پنجم      شماره طرح درس :  5تعداد دانش آموزان :   40 نفر     نام معلم :           تاریخ اجرا :          نام مدرسه :           زمان :   50 دقیقه                                  

 

اهداف کلی

دانش آموزان در پایان درس :

1- صنعت را تعریف کنند

2تفاوت صنایع مادر با صنایع مصرفی را بیان کنند .

اهداف جزئی ورفتاری

1- فعالیت در کلاس را انجام دهند .

2- صنعت را تعریف کنند .

3- صنایع مادر را تعریف کنند .

4- چند نمونه از صنایع مصرفی را نام ببرند .

5- صنایع مادر را تعریف کنند .

6- صنایع مادر را نام ببرند .

7- تفاوت صنایع مادر را با صنایع مصرفی بیان کنند .

8- چند نمونه از موادی که از پتروشیمی به دست می آیند را ذکر کنند .

9- استان هایی که در آن ها صنایع مادر وجود دارند ، در نقشه مشخص کنند . 

وسایل مورد نیاز

 

کتاب ، نقشه ی پراکندگی صنایع مادر در ایران ، تصاویری از کارخانه های مختلف نظیر ماشین سازی ، ذوب آهن ، تولید مواد غذایی

روش تدریس

سخنرانی ، نمایشی ، پرسش و پاسخ

زمان

قبل از شروع تدریس

سلام واحوال پرسی ، حضور وغیاب ،‌بررسی وضع روحی وجسمی دانش آموزان ، بررسی تکالیف و کار عملی 

 

3 دقیقه

ارزشیابی تشخیصی

1- مهم ترین منابع گاز ایران در کدام استان ها قرار دارند ؟

2- نام چهار استان که پالایشگاه دارند  ، بگویید .

3- سوخت را تعریف کنید 

3 دقیقه

ارائه درس جدید

فعالیت های معلم

ابتدا یکی از دانش آموزان متن درس را یک بار

می خواندسپس ازدانش آموزان پرسیده می شود که :

- آیا می دانید برای تولید میز و صندلی به کدام مواد اولیه نیاز داریم ؟

- صنعت را تعریف کنید 

- چند نونه از صنایع مصرفی را نام ببرید

 

- صنایع مصرفی را تعریف کنید .

 

- صنایع مادر را تعریف کنید

 

- صنایع مادر در ایران را نام ببرید

- اولین کارخانه ی ذوب آهن ایران در کدام شهر ساخته شد ؟

- مواد مورد نیاز کارخانه ی ذوب آهن اصفهان از کوههای کدام شهر استخراج می شود ؟

- مواد اولیه صنایع پتروشیمی را نام ببرید

- از نفت و گاز چه مواد شیمیایی به دست می آید ؟

 

- مهم ترین وبزرگ ترین مجتمع پتروشیمی ایران در کجا قرار دارد ؟

- در کارخانه ماشین سازی چه ابزاری تولید می شود ؟

 

 

 فعالیت های نوآموزان   

 

 

- فرهاد : چوب وآهن

 

- حسین : مواد اولیه رابه کارخانه ببریم و با استفاده از ماشین ها به کالاهی دیگر تبدیل کنیم 

-علی :  پارچه ، کیف ، کفش ، کمپوت سازی ،         کاغذ سازی

-  محمد : صنایعی که ما آن ها را به طور مستقیم مصرف می کنیم

- امیر : صنایعی که به طور مستقیم مصرف نمی شود بلکه از آن ها در کارخانه های دیگر استفاده می شود .

- سینا : ذوب آهن ، ماشین سازی ، پتروشیمی

 

- رضا : اصفهان

- اکبر : کوههای یزد

 

- جابر : نفت وگاز

- وحید : رنگ ، پلاستیک ، پودر شوینده ، کود شیمیایی ، چسب

- محمود : بندر امام خمینی

 

- میلاد : ماشین آلات وابزار ، دیگ بخار ، جرثقیل

35 دقیقه

جمع بندی مطالب

پس صنعت یعنی این که مواد اولیه را در کارخانه با استفاده از ماشین ها به کالاهای مورد استفاده تبدیل کنیم .

تفاوت صنایع مادر با صنایع مصرفی در این است که صنایع مصرفی مستقیم به مصرف می رسند ولی صنایع مادر در کارخانه به مواد دیگر تبدیل می شوند . صنایع مادر عبارتند از ماشین سازی ، ذوب آهن و پتروشیمی

4 دقیقه

 ارزشیابی تکمیلی

1- تفاوت صنایع ماد وصنایع مصرفی را بیان کنید

2- صنایع مادر را نام ببرید

3- دو شهر بزرگ ایران که صنایع زیادی را در خود جای داده است ، نام ببرید

4- مواد اولیه صنایع پتروشیمی را بگویید

3 دقیقه

 

ارزشیابی پایانی

فعالیت در کلاس را تکمیل نمایند

چند پرسش از متن درس طرح نموده وپاسخ آن ها را بنویسند  

نقشه ی مربوط به پراکندگی صنایع مادر  در ایران را رسم کنند

2 دقیقه

 


 

نوشته شده توسط ایوب محمدیان در پنجشنبه 5 شهریور1388 ساعت موضوع طرح درس های نمونه | لینک ثابت


نمونه طرح درس جغرافیا پنجم دبستان (کشور ترکیه )

درس: جغرافیا                    پایه: پنجم ابتدایی                    نام درس: ترکیه

صفحات: 45-42                  تعداد دانش آموزان: -----            کلاس: -----

آموزشگاه: -----                  سال تحصیلی:               مدت اجرا:  50 دقیقه

 ·  هدف کلی درس:      

 *دانش آموزان در این درس با کشور ترکیه آشنا شوند.

 · اهداف جزیی:

دانش آموزان در این درس؛    

*دانش آموزان با دریاها و رودهای کشور ترکیه آشنا شوند.

*دانش آموزان با پایتخت و شهرهای مهم کشور ترکیه آشنا شوند.

 *دانش آموزان با دین و زبان مردم ترکیه آشنا شوند.

* دانش آموزان با محصولات کشاورزی و صنایع ترکیه آشنا شوند.

 ·   اهداف رفتاری:

دانش آموزان در پایان درس؛

  *دریاها و رودهای ترکیه را نام ببرند.

*مکان دریاها و رودهای کشور ترکیه را روی نقشه نشان دهند.

  *پایتخت ها و شهرهای مهم ترکیه را ذکر کنند.

  *دین و زبان مردم ترکیه را بیان کنند.

*محصولات کشاورزی و صنایع کشور ترکیه را نام ببرند.

 ·  رفتار ورودی:

  *دانش آموزان ترکیه را به عنوان یکی از همسایه های ایران بشناسد.

*دانش آموزان با مکان یابی بر روی کره جغرافیایی و نقشه جهان آشنا باشند.

 ·   آزمون رفتار ورودی:

*کی می تونه همسایه های ایران رو نام ببره؟

 *از چند تا از دانش آموزان می خواهم، روی کره جغرافیایی کشور ترکیه را پیدا کنند.

  مراحل تدریس

فعالیت معلم

فعالیت دانش آموزان

رسانه

 

 

 

مهارتهای قبل از تدریس:

(10 دقیقه)

سلام و احوالپرسی

خواندن دعای شروع درس

_ _ _

ارزشیابی از درس قبل (ارزشیابی تشخیصی) با سوالاتی از قبیل؛

*پایتخت ارمنستان کجاست؟

*بزرگترین دریاچه کشور ارمنستان چه نام دارد؟

*زبان مردم ارمنستان چیست؟

* و ...

 

 

دانش آموزان به صورت داوطلب و انتخابی به سوالات پاسخ می دهند.

 

 

کتاب درسی

گروه بندی طبق جلسات گذشته

دانش آموزان گروهها را تشکیل می دهند.

گروهها شماره دارند.

 

 

 

 

 

 

مهارتهای حین تدریس:

(25 دقیقه)

ایجاد انگیزه؛

*پرسید سوالات آزمون رفتار ورودی (در بالا آورده شده است.)

*نصب نقشه ترکیه روی تخته کلاس

*نوشتن بزرگ نام ترکیه روی تخته سیاه

*و ...

 

 

*دانش آموزان در گروهها به سوالات آزمون رفتار ورودی پاسخ می دهند.

*دانش آموزان به نقشه دقت می کنند.

 

پرچم ترکیه، آماده کردن سوالات، تابلوی کلاس

ارایه متن درس؛

**موقعیت کشور ترکیه در نقشه (نقشه گنگ)

دانش آموزان گوش فرا می- دهند و به نقشه دقت می کنند.

کتاب،

تابلو، نقشه گنگ

**دین و زبان اکثر مردم کشور ترکیه

ایفای نمایش توسط یکی از دانش آموزان

کتاب درسی،  تابلو

**مهمترین محصولات کشور ترکیه (آوردن چند نمونه از محصولات کشور ترکیه)

 

از دانش آموزان سوالاتی در مورد محصولات کشور ترکیه پرسیده می شود.

کتاب، چند نوع از محصولات کشور ترکیه

**آب و هوای کشور ترکیه

بحث و گفتگو

کتاب، نقشه

**مراکز دیدنی و زیارتگاههای کشور ترکیه (با نمایش فیلم و اسلاید)

به فیلم و اسلایدها توجه می کنند.

کتاب، فیلم و اسلاید

**مهمترین رودهای کشور ترکیه (با استفاده از نقشه)

با توجه به نقشه نام رودها را بیان می کنند.

کتاب، نقشه

**وسعت کشور ترکیه (سخنرانی)

دانش آموزان به توضیحات توجه می کنند.

کتاب، نقشه

 

 

 

 

 

 

مهارتهای پایان تدریس:

(15 دقیقه)

خلاصه گویی؛

یکی از دانش آموزان نکات مهم درس را به صورت خلاصه بیان می کند.

 

دانش آموزان  گوش می کنند.

 

_ _ _

حل تمرین های صفحه 45 کتاب درسی

دانش آموزان تمرین ها را در گروهها پاسخ می دهند.

تمرینهای کتاب

ارزشیابی پایانی؛

*پایتخت کشور ترکیه کجاست؟

*دین و زبان مردم ترکیه چیست؟

*دریاهای کشور ترکیه؟

*و ...

 

 

دانش آموزان به صورت داوطلب و انتخابی به سوالات پاسخ می دهند.

 

 

سوالات متن درس

تعیین تکلیف؛

*تهیه شناسنامه برای کشور ترکیه. (فردی)

*رسم نقشه کشور ترکیه به صورت گروهی.

*جلسه بعد، پرسش از درس امروز

 

 

دانش آموزان تکالیف را برای جلسه بعد آماده می کنند.

 

 

_ _ _

 *روشهای تدریس: ایفای نمایش، پرسش و پاسخ، بحث و گفتگو، سخنرانی، کار گروهی، استفاده از

نقشه و ...

*نحوه ی استقرار دانش آموزان به صورت گروههای 5-4 نفره خواهد بود.

*با فرستادن صلواتی ختم جلسه اعلام می شود.

 


 

نوشته شده توسط ایوب محمدیان در جمعه 12 تیر1388 ساعت موضوع طرح درس های نمونه | لینک ثابت


عنوان :طرح درس بخوانيم

موضوع : اگر طبيعت زيباي ايران نباشد

پايه ي : پنجم

آموزشگاه : ……………..

تهيه كننده : ………………

سال تحصيلي :

اهداف درس 18 (اگر طبيعت زيباي ايران نباشد  ) :


ادامه مطلب

 

نوشته شده توسط ایوب محمدیان در دوشنبه 9 دی1387 ساعت موضوع طرح درس های نمونه | لینک ثابت